SORUN YETKİ DEĞİL, GÜVEN


Hakeme yönelik bahis konusu eylemlerin doğru veya yanlış olmasını tartışacak değiliz herhalde. Elbette hakaret, tehdit, fiziki ve sözlü taciz, darp kabul edeceğimiz, tasvip edeceğimiz şeyler değil. Tribün baskısını kenara koyalım, hakaret, darp olmadığı sürece mutlaka hakem üzerinde baskı kurmak isteyecektir taraftar. Futbolcuya hiç girmeyelim zira hakemin elinde kusurlu hareketi cezalandırma hakkı zaten var. Buraya kadar her şey güzel. Zaten sıkıntı burada olamaz.Peki sorayım o zaman size. Bir Fenerbahçeli olarak soruyorum. Bunu başka takım taraftarları da rahatlıkla örnekleyerek sorabilirler.

Caner ağzını açmadan, "Lan" dediği iddiasıyla Fırat Aydınus tarafından oyundan atıldı.
Maç sonrasında rakibi "Lan" diyenin kendisi olduğunu söyledi.
Bütün spor kamuoyu bunu izledi, kayıtlarına aldı.
Federasyon ne yaptı?
Hakemin hatasını devam ettirerek Caner'e kırmızı kartı hak etmiş gibi davranarak bir ceza verdi.
Kamu vicdanını zedeledi.

Şimdi kurguya geliyorum.
Kadıköy'de bir maç.
İlk yarıda Fenerbahçe'nin (İlker Meral'in Emenike'ye yapılan penaltıyı vermemesi gibi) bir penaltısını es geçmiş Fırat Aydınus.
Buraya kadar normal mi? Evet. 
Devre arası. Aziz Yıldırım, boynunda akreditasyon kartıyla, bulunma hakkı olan koridordan soyunma odasına geçiyor.
Normal değil mi? 
Devam ediyorum.
Aziz Yıldırım Fırat Aydınus'la aynı yerden geçerek devam ediyor.
Seçenekleri sayıyorum;

1 - "Hoca yaktın bizi diyor" Aydınus'a, "Dikkatli yönet şu maçı". Lan kelimesini hakaret sayıp Caner'i atan Aydınus'un maçı tatil etme hakkı doğuyor, doğru mu?

2 - Ağzını açmıyor Aziz Yıldırım. Hatta yüzüne bile bakmıyor az ihtimal olsa da. Geçip gidiyor yanında soyunma odasına. Beş dakika sonra yetkili birisi geliyor, soyunma odasının kapısını çalıyor ve hakemin maçı tatil ettiğini bildiriyor. Caner'i, çocuk ağzını açmadan atan Aydınus'un maçı tatil etme hakkı doğruyor, doğru mu?

Arkadaşlar sorun hakemin yetkisinde değil ki. Sorun kimsenin o hakeme güvenmemesinde.
Siz güveniyor musunuz hakemin doğruyu yapacağına?
Siz İlker Meral'in Emenike'nin düşürüldüğünü görmediğine inanıyor musunuz gerçekten?

TFF'nin UEFA diliyle ;) yazılmış olan açıklaması aşağıda. Okuyun. Sonra bilemem ne yapacağınızı.
Üzülerek söylemeliyiz ki, tüm profesyonel liglerimizde hakemlerimize yönelik hakaret, tehdit, fiziki ve sözlü taciz, darp ve benzeri kabul edilemez eylemler her hafta artarak devam etmektedir. Kurullarımızın aldığı yaptırım kararları incelendiğinde, hakemlerimize yönelik bu tür eylemlerin neredeyse tüm statlarımızda ve tüm liglerimizde yaşandığı net bir biçimde görülmektedir.
Ne yazık ki bu tür olayları gerçekleştirenlere verdiğimiz cezalar, hakemlere yönelik şiddet eylemlerinin önünü kesmeye yetmemektedir. Bu durum TFF yönetimi olarak bizleri yeni önlemler almaya yöneltmiştir.
Futbol Disiplin Talimatı ve Futbol Müsabaka Talimatı'nda yapılan değişikliklerle bu haftadan itibaren müsabaka boyunca yeşil zemin içinde veya dışında, hakem soyunma odası koridorunda, hakem odası önü ve içerisinde hakemlere yönelik her türlü sözlü veya fiili eylemlerde bulunulması halinde müsabaka hakemine karşılaşmayı tatil etme yetkisi de dahil olmak üzere geniş yetkiler verilmiştir.
Hakem soyunma odası veya koridorlarında benzer eylemleri maç sonrası da dahil olmak üzere yapan kulüp yöneticilerine Futbol Disiplin Talimatı uyarınca en az 1 yıl men cezası verilmesi karara bağlanmıştır. Yönetimimiz ayrıca kulüp yöneticilerinin ihlallerine yönelik diğer tüm cezalarda da artırıma gitme zorunluluğu hissetmiştir.
Ayrıca bu hafta oynanacak maçlarla birlikte hayata geçirilecek uygulamayla Merkez Hakem Kurulu Başkanı Sayın Zekeriya Alp her hafta Salı günleri medya mensuplarıyla bir araya gelerek haftanın hakemlerini değerlendirecektir.
Bu toplantılara gerekli görüldüğü takdirde sona eren haftanın hakemlerinden bazıları da davet edilebilecek ve hakemlerimiz verdikleri kararları değerlendirerek, soruları yanıtlayabileceklerdir.
Türkiye Futbol Federasyonu olarak bu uygulama sayesinde hakemlerimiz ile futbolseverleri yakınlaştırmayı ve şeffaf yönetim anlayışımız doğrultusunda tüm değerlendirmeleri kamuoyu ile açık bir şekilde paylaşmayı hedeflediğimizi vurgulamak isteriz.
Türkiye Futbol Federasyonu